Vuonohevosten ja Shetlanninponien Mestaruuskilpailut - Kilpailuluokkia myös muille ratsukoille 23-24.7.2016

Kouluratsastus alkoi lauantaina helppo C luokalla
jonka voitti Lahden Ratsastajien Emmi Keskitalo- Takkulan
ratsastuskoulun hevosella Huzar- naapuriseuran, Vesikansan
Ratsastajien Kristiina Nurmi taituroivat luokassa 2. sijalle:
Korpikylän Ratsastajien Jenna Rinkinen -Mega Max nappasivat
3. sijan. Helppo C luokan shetlanninponeille, voittajapari oli Cecilia Skytte
– Sheijken  Fäbodantien Ratsastajat - ratsukko voitti myös toisen
osakilpailun helppo B KN special luokan

Helppo B luokan voittoon ratsasti orimattilalainen
Merita Määttä M.M. Rosella Equestrian Balance Ry

Hollolan Ratsastajille tuli kaksoisvoitto
luokassa helppo A kun Merja Ahvonen-My Way KS HoR
voittivat ja Soile Brander -Bamsse J HoR olivat luokan 2.

Sunnuntain esteluokissa Lahden Elli Untola voitti korkeimmat
luokat 100 ja 110 cm esteet.
Sijoituksia nappasivat myös Mari Levänen -HoR, Emmi Keskitalo-Utaire LR
Veronica Nurminen LR ja Jenni Pöntinen- HoR

23-24.7.2016 Kilpailujen tulokset

Kouluratsastus

Luokka 1 a) Helppo C:1 2000  (10+10) avoin kaikille

1.Emmi Keskitalo- Huzar LR 264  66,0 %
2.Kristiina Nurmi Celestyn Vekara ry 258,5 64,625 %
3.Jenna Rinkinen- Mega Max KoP-Ra 257,5 64,375 %
4.Satu Nylander- Levisens Obelix KJR 255,5 63,875 %
5. Jonna Ikonen Cohilde Hyvinkään Urheiluratsastajat ry 252 63,0 %
Seuraavat: 6. Tanja Pätilä - Ukkometso, SuoRa 249 62,250 %; 7. Sofia Lindroos Triple Action LR 246,5 61,625%; 8.Anna Juhola - Taigan Amorette. LkR 244,5 61,125%; 9. Eevastiina Paakkala -Symphatil Quinna  LmR 244 61,0% 10.Kirsi Savolainen-Ny Vestergårds Niclas  Ira 240,5 60,125 % 11. Krista Suominen Villin Viritys Upu 239 59,750% 12.Emilia Niemistö Maineen Kajo Nastolan Urheiluratsastajat 235,5 58,875% 13. Emma Pihlajamäki Morefield Jazz Vekara 234 58,5%  14.Veera Mäkelä- Amir LR 228 57% 15.Mira Nieminen Rainbow Zola LR.224,556,125%
16.Valpuri Mäkelä - Ilmari fra Saloranta TRS 207,5 51,875% 17.Tytti Kurho-  Tyke R. Suomen Friisiläishevosyhdistys ry (SFHY) 201 50,250%
 

Luokka 1 b) Helppo C:1 2000  (10+10) Shetlanninponien mestaruus

1.Cecilia Skytte,  – Sheijken  Fäbodantien Ratsastajat FäR 284,5  71,125 %
2.Nicolina Enkvist – Gigolo Esse Ryttare 263,5 65,875%
3.Ada Tarvonen- Headhill Blue Pinocchio Esse Ryttare 259,5 64,875 %
seuraavat: 4. Nelli Hohkuri- Wasaborg´s Muffin, Lusar 257,5 64,375% 5.Alina Salo - Kotimäen Susie Liedon Ratsastajat ry 252,5 63,125 %  6.Jonne Ahokas-Niemenpellon Tauros  KopRa 252 63,0% 7.Linda Keinänen -Junibackens Fia Kaarinan Kenttäratsastajat Kake ry.244,5 61,125%
8.Ronja Lehtonen Omega III Liedon Ratsastajat ry 243,5 60,875%  9.Shania Pekkanen -Ajoksen Helmi  Onnenperän ratsastajat ry 241,5 60,375 % 10. Viljariina Mäkelä - Salorannan Salli  TRS 239,5 59,875 % 

Luokka 2. Helppo B:0 2009 (10+10) avoin kaikille

1.Merita Määttä M.M. Rosella Equestrian Balance Ry, EqB 318,5 63,7 %
2.Emmi Kivelä Quartal Etelä-Kymen Urheiluratsastajat E-KR 308 61,6 %
3. Suvi Nikkari- Ellilän Bombay Saphire HämR 307 61,4 %
seuraavat: 4.Anniina Poikela- Kotalan Glimrende Rosa Kymenlaakso Riding Club 306,5  61,3%
5.Roosa Kujanpää-Haavanesko Jokivarren Ratsastajat ry 306,5 60,7 % 6.Virve Eronen- Usvaniityn Midnattsprinsesse Kytäjän Ratsastajat 299 59,8%  8.Sara Mertaniemi-Kastello Unik Keravan Ratsastusseura 2293,5 58,7% 9. Julia Jaakkola-Torgel LR 279 55,8% 9 Satu Nylander -Levisens Obelix KJR 276,5 55,3% 10.Emmi Keskitalo- Huzar LR 264,5 52,9%
 

Luokka 3 a) Helppo B K.N Special 2009 (10+10) avoin kaikille

1.Anne Tähtinen- Jefferson Mäntyharjun ratsastajat 366 73,2 %
2. Saara Flekander- Elvariia Lahden Ratsastajat 336,5 67,3 % 
3.Hannamaija Yli-Tokko- Manolito Foss SiRu 336,5 67,3 %
4.Anni Rassa -Sassin Söpö Vesilahden seudun ratsastajat 336 67,2%
Seuraavat:  5. Emmi Kivelä Kujalan Velho E-KR 335 67,0% 6. Saara Lång-Pinewood Luigi PoM 329 65,8% 7 Elina Rouhiainen -Timon Grönkulla Etelä-Pohjanmaan urheiluratsastajat 326,5 65,3%
8.Anni Rassa -Xsara  Vesilahden seudun ratsastajat 319,5 63,9% 9.Saara Flekander -Virta Viivi  LR 311,5 62,3%  10.Julia Jaakkola-Torgel LR 309,5 61,9%  11. Kristiina Nurmi – Celestyn Vekara 309 67,8%  12.Ella Tarvainen-  Dafs Vesilahden seudun ratsastajat302 60,4% 13. Veera Mäkelä- Amir LR 298 59,6% 14. Sofia Lindroos Triple Action LR 278 55,6 % 15. Julia Lehtonen - Kotalan Hildur  SiRu 256,5 51,3 %
 


Luokka 3 b) Helppo B K.N Special 2009 (10+10) Shetlanninponien mestaruus

1.Cecilia Skytte,  – Sheijken  Fäbodantien Ratsastajat FäR 324 64,8 %
2.Nelli Hohkuri- Wasaborg´s Muffin, Lusar 316,5 63,3%
3. Ada Tarvonen- Headhill Blue Pinocchio Esse Ryttare 311,5 62,3%
Seuraavat: 4. Alina Salo - Kotimäen Susie Liedon Ratsastajat ry 307 61,4% 5.Nicolina Enkvist - Gigolo Esse Ryttare  296,5 59,3% 6.Linda Keinänen -Junibackens Fia Kaarinan Kenttäratsastajat 285,5 57,1%  7.Ronja Lehtonen Omega III Liedon Ratsastajat ry281,5 56,3% 8.Shania Pekkanen -Ajoksen Helmi  Onnenperän ratsastajat ry 281 56,2%9. Jonne Ahokas. Niemenpellon Tauros  KopRa 276 55,2 % 10.Viljariina Mäkelä - Salorannan Salli  TRS 265,5 53,1%
 

Luokka 4a. Helppo A:1 2009 (10+10) avoin kaikille

1.Merja Ahvonen-My Way KS HoR 310,5 59,712%
2. Soile Brander -Bamsse J HoR 301,5 57,981%
Seuraavat:3. Suvi Nikkari- Ellilän Bombay Saphire HämR 296,5 57,01% 4.Katariina Konttinen Campari DJ KopRa 290,5 55,865%
 

Luokka 4b. Helppo A:1 2009 (10+10) avoin Vuonohevosille, nivelsuitsitus,
Vuonohevosten mestaruus

1.Anniina Poikela- Kotalan Glimrende Rosa Kymenlaakso Riding Club 326,5 62,788%
2.Pirjo Matilainen-Solsikkens Trudi LR 324 62,308%
3.Roosa Kujanpää-Haavanesko Jokivarren Ratsastajat ry 309 59,423 %
Seuraavat: 4,Hannamaija Yli-Tokko- Manolito Foss SiRu 301,5 57,981% 5.Elin Magnusson - Usvaniityn Edward KiRy 300,5 57,788% 6.Elina Rouhiainen -Timon Grönkulla , Etelä-Pohjanmaan urheiluratsastajat 299,5 57,596%  7.Elina Rouhiainen-Chering, Etelä-Pohjanmaan Urheiluratsastajat296,5 57,019% 8.Virve Eronen- Usvaniityn Midnattsprinsesse Kytäjän Ratsastajat 280,5 53,942% 9. Emmi Kivelä Nemo Etelä-Kymen Urheiluratsastajat 278,5 53,558%
10. Anni Tommola -Jack HoR 267,5 51,442%

 

ESTERATSASTUSKILPAILUT  Sunnuntaina 24.7. 2016

TULOKSET

 

Luokka 5.  ”Pienet esteet” arv. ”clear round”  avoin kaikille.

1.Nuppu Nousiainen- Anyan Yardan Upu 0 vp 1.Jemina Kotilainen-Fernanda LR 0vp 1.Siiri Kaski Kaunisrannan Valiant: Upu 0 vp 1.Peppi Koivunen- Likan Vipellys LR 0 vp 1.Pinja Juopperi- Akra LR0 vp 1.Lilja Merimaa-Kaunisrannan Gooseberry Upu0 vp  1.Elin Nyholm - Trolleman av Nordhaug KiRy0 vp 1.Marjukka Rantanen - Millin Nelli  SuoRa 0 vp 1.Veera Vesaniemi -Cockroach  . Ratsastusseura VEKARA. 0 vp 10.Lia Merimaa- Villin Verraton Upu  4 vp 10.Ia Simolin - Vuohimäen Silmu Vensy 4 vp


Luokka 6. 50 cm arv.367.1avoin kaikille –samalla Shetlanninponien mestaruus ponit, joilla sk. alle 100 cm – estetasoitus -5 cm

1.Jenni Anttila - RP-Laqueena 987 SH, Kiuruveden ratsastajat 0-0-25,63
2.Linda Keinänen -Junibackens Fia Kaarinan Kenttäratsastajat 0-0-25,84
3.Nicolina Enkvist - Gigolo Esse Ryttare 0-0-32,81
4.Jenni Porraslampi- Wilke V. Stal Wainum Wisholt PunRa 0-0-33,85
5.Manta Koivisto  Sakari, Similän Ratsastusurheilijat. 0-0-36,99
6.Sade Onnismaa Primula SRS 0-0-40,40
Seuraavat: 7.Emilia Niemistö Maineen Kajo NauRa 0-0-42,07 8. Emma Pihlajamäki Morefield Jazz Vekara 0-0-44,62 9.Hille Heikkilä Lilin Helinä  Ss Riders Club Finland0-0-59,81 10.Alina Salo - Kotimäen Susie Liedon Ratsastajat ry 0-4-50.32 11.Shania Pekkanen -Ajoksen Helmi  Onnenperän ratsastajat ry  0-4-53,97.12. Siiri Kaski Kaunisrannan Valiant: Upu0-5-60,56
13.Ia Simolin - Vuohimäen Silmu Vensy 0-6-64,03 14.Marjukka Rantanen - Millin Nelli SuoRa 0-hyl 15.Ronja Lehtonen Omega III Liedon Ratsastajat ry 4-47,11 16.Minka Lehtonen - Promisehill Fairy Floss  Vensy 4-74,91 Hylätty:Eevastiina Paakkala -Symphatil Quinna  LmR,  Peppi Koivunen-Likan Vipellys LR, Emilia Kuusisto  Amara v.d. Heuvelshof  Yyterin ratsastajat ry, Sofia Sjöholm  Nepo Turun Urheiluratsastajat ry,  Pinja Purojärvi Bäckdalens Goldica Rusi Riders, Hilla Lundahl, Otto-Ville Kopse 

Luokka 7. 60cm arv. AM5 avoin kaikille- samalla Shetlanninponien mestaruus
ponit, joilla sk. alle 100 cm – estetasoitus -5 cm

1.Ronja Lehtonen Omega III Liedon Ratsastajat ry 0-0-29,62
2.Veronica Nurminen - Epron - Lahden Ratsastajat 0-0-34,19
3.Minka Lehtonen - Promisehill Fairy Floss  Vensy 0-0-34,50
4. Manta Koivisto  Sakari, Similän Ratsastusurheilijat. 0-0-36,91
5.Petra Vanhala-Levisens Obelix KJR 0-0-37,35
6. Jenni Porraslampi- Wilke V. Stal Wainum Wisholt PunRa 0-0-41,69
Seuraavat:
7.Emilia Niemistö Maineen Kajo NauRa 0-0-42,83 8.Pinja Purojärvi-Bäckdalens Goldica  Rusi Riders 0-0-44,09  9.Jenni Anttila - RP-Laqueena 987 SH, Kiuruveden ratsastajat 0-4-28,87 10.Alina Salo - Kotimäen Susie Liedon Ratsastajat ry 0-4-32,44 11.Nicolina Enkvist - Gigolo Esse Ryttare 0-4 54,15 12.Sade Onnismaa ja Primula SRS 4-45,28 13.Linda Keinänen -Junibackens Fia Kake ry 4-50,69 14.Nora Oravainen Haavanesko Etelä-Vantaan ratsastajat 4-57,78 15. Emma Pihlajamäki Morefield Jazz Vekara 4-72,28 16.Vilja Kärenmäki - Liukkaan Katinka – Vekara 4-73,07 17.Shania Pekkanen -Ajoksen Helmi  Onnenperän ratsastajat ry 4-76,75 18.Ronja Lehtonen Kotimäen Heather   Liedon Ratsastajat ry 8-69,97 Hylätty: Emilia Kuusisto  Amara v.d. Heuvelshof  Yyterin ratsastajat, Eevastiina Paakkala- Symphatil Quinna Lempäälän Ratsastajat
Hilla Lundahl, Otto-Ville  Kopse
 

Luokka 8. 70 cm arv. 367.1  avoin kaikille

1.Ella Talsti - Taigan Amorette, Korpikylän ratsastajat 0-0-32,91
2.Emma Tuominen- Hillside Legolas Kytäjän Ratsastajat 0-0-33,47
3. Veronica Nurminen - Epron - Lahden Ratsastajat 0-0-34,15
4.Sara Vornanen-Shiling KO-Pra 0-0-35,66
5. Kreetta Pitkänen  Joly´s Annabel  KyIF,0-0-38,71
6.Ella Karvonen- Ros LR 0-0-40,40
Seuraavat: 7.Ava Hällström, Eterma POM 0-0-42,13 8.Nora Oravainen Haavanesko Etelä-Vantaan ratsastajat 0-0-43,43  9. Mira Nieminen - Suvinita, Kirvunkylän ratsastajat 0-4-40,07 10. Aurora Siipola- Miranda III LR 0-4-42,06 11.Miila Mantsinen, Actamy Kopse 4-53,44 12. Iina Kauhanen –Akra LR 4-53,45 13. Ronja Kuismin- Vifa PoM 4-56,97  14.Peppi Siltala- Tin Pan Alley.  Artriders ry. 4-77,18  15.Elina Rouhiainen -Chering , Etelä-Pohjanmaan urheiluratsastajat 8-74,21  Hylätty Petra Vanhala-Levisens Obelix KJR,Jenna Rinkinen- Casmeur KoPRa
Ronja Lehtonen Kotimäen Heather Liedon Ratsastajat ry,Vilja Kärenmäki - Liukkaan Katinka – Vekara ,Pekka Särkiö- Maranello LR, Anni Tommola- Jack HoR, Julia Jaakkola-Torgel LR

 

Luokka 9. 80 cm arv. AM5 avoin kaikille – samalla Vuonohevosten mestaruus

1.Anna Juhola - Taigan Amorette, LKR 0-0-29,01
2. Sonja Skriko- Somnus  Ponikoulun Ratsastajat 0-0-31,20
3. Jenni Pöntinen- Deja Vu HoR 0-0-32,67
4.Henrietta Hublin Ship Shap Sairilan Ratsastajat 0-0-35,34
5.Ronja Kuismin Vifa PoM 0-0-35,34
6. Kreetta Pitkänen  Joly´s Annabel  KyIF,0-0-35,62
7. Sara Vornanen-Shiling KO-Pra 0-0-36,93
8.Julia Nurminen- Debbie Dewdrop HoR 0-0-36,95
Seuraavat: 9.Peppi Siltala- Tin Pan Alley.  Artriders ry 0-0-39,81 10.Anniina Poikela- Kotalan Glimrende Rosa Kymenlaakso Riding Club 0-4-31,46 11.Emmi Keskitalo- Utaire LR 0-4-34,40 12. Sara Mertaniemi-Kastello Unik Kerra 0-4-36,09 13. Iida Savinainen-Ny Vestergårds Niclas Ira 0-4-37,95 14. Ava Hällström, Eterma POM0-4-37,95 15.Ella Karvonen- Ros LR 0-4-39,72 16.Aurora Siipola- Miranda LR 0-4-41,13 17. Lehtonen Iiris - Usvaniityn Midnattasprinsess KyR 0-8 50,38
18. Suvi Tirronen- Garet 0-hyl 18. Virve Eronen- Usvaniityn Midnattsprinsesse KyR 0- hyl. 20. Sofia Lindroos-Triple Action LR 4-47,16 21. Karoliina Forström- Friisin Raketti Ss Riders Club Finland 4-49,97 22. Julia Jaakkola- Torgel LR  4-51,98 23. Lia Merimaa- Merimaan Ruu  Upu 4-54,922 24. Elin Magnusson - Usvaniityn Edward KiRy 4-77,12 25. Emma Tuominen- Hillside Legolas Kytäjän Ratsastajat 8-44,81 26. Annika Vuori-Solsikkens Trudi RKR 8-49,40 Hylätty:Elina Rouhiainen -Chering , Etelä-Pohjanmaan urheiluratsastajat, Liisa Alfthan - Elskverdig Foss Rusi Riders, Anna Onali-Ovaska/ Ditto Power Rusi Riders RuR
Jenna Rinkinen- Casmeur KoPRa, Annette Hyökki - Chili Caliente Kärkölän Urheiluratsastajat
Miila Mantsinen, Actamy Kopse.
 

 Luokka 10. 90 cm arv. A.2.0 avoin kaikille

1.Henrietta Hublin Ship Shap Sairilan Ratsastajat 0-59,76
2.Emmi Keskitalo-Utaire LR 0-61,77
3. Karoliina Forström- Friisin Raketti Ss Riders Club Finland  0-64,30
Seuraavat: 4. Hanna Järvinen -Kontura Ko-Pra 0-68,19 5.Mari Levänen –Beliss HoR 0-78,96 6. Emmi Pekkala - Brilliant Bruno Kärkölän urheiluratsastajat 4-62,52 7. Mira Nieminen - Dancing Spirit   Hämeen Ratsastajat 4-70,47 8. Ella Talja Chatman Hämeen Ratsastajat 6-85,68 9.Sofia Lindroos - Triple Action LR 12-71,08 10. Vilma Heino- Corvina LR 15-91,54
Hylätty:Janina Kukkonen- Ferrero  Korpikylän Ratsastajat

Luokka 11. 100 cm arv. A.2.0 avoin kaikille

1.Elli Untola-Banks Cadeau LR 0-47,88
2. Miia Lahtinen, Emily. Kopse 0-56,69
Seuraavat: 3. Hanna Järvinen -Kontura Ko-Pra0-61,30 4. Mari Levänen-Samanta II HoR 0-62,59 5. Satu Taruma -Of Course KKR  4-71,15  6. Meija Lahtinen - Beau Kopse 4-86,50 7. Ella Talja Chatman Hämeen Ratsastajat 10-94,02 Hyl. Janina Kukkonen- Ferrero  Korpikylän Ratsastajat
 

Luokka 12. 110 cm arv. A.2.0 avoin kaikille

1. .Elli Untola-Banks Cadeau LR 0-53,70
2. Mari Levänen-Samanta II HoR 0-67,40
Seuraavat: 3. Miia Lahtinen, Emily. Kopse 0-68,294. Lilli Heikinheimo –Careiro- HoR 4-56,39
5. Satu Taruma -Of Course  KKR 8-77,29 Hylätty:Meija Lahtinen - Beau Kopse