Koulu-ja esteratsastuskilpailut 19-20.7.2014

Takkulassa kilpailtiin viikonloppuna 19-20.7.2014 sekä koulu-että esteratsastuksessa.

Koulukisan pääluokan voittoon taituroivat Lahden Ratsastajien Essi Lumme – Olivia tammallaan.

A-merkin parhaat pisteet ratsasti Raisa Vähähyyppä- Ionne  ja helpon B luokan voiton nappasi orimattilalainen Kirsi-Maria Pieski- River Diamond.  Korpikylän Ratsastajien Helena Rosti-Salo- Vilipof nappasivat voiton luokasta helppo C:1

Esteratsastuskilpailun korkeimmat luokat olivat Hollolan Ratsastajien juhlaa… pääluokkan 110 cm esteet, voitti Emmi Hakala- näppärällä Hickory Wood tammalla. 100 cm luokan paras olivat Sini Kovasiipi- ja  Werbellin. 90 cm voittoruusukkeen hakivat  Fanny Hagström- Lavanda

80 cm luokan paras ratsukko oli Lahden Ratsastajien Tiia Töyrälä –Maestro ja  60 cm esteet voitti Salla Näveri. Aloittelija luokan – kaikki virheittä ratsastaneet palkittiin palkintoruusukkein

 

TULOKSET

KOULURATSASTUS 19.7.2014

Luokka Ko III C:1 2000 

Helena Rosti-Salo – Vilipof   123  61,50 %
Krista Mikkonen- Ällikkämies 114,5  57,25
Annika Birgers - Alteza LXXXV  114  57,0
Memmu Koivisto  Ceilona 113  56,5
Elli Salomäki-Akra  112 56,0
Salla Näveri- Milviira 111,5 55,75
Sofia Lindroos- Sezgin Kitima  108 54,0

Luokka III Helppo B:0 (2009)        

Kirsi-Mari Pieski – River Diamond  150 60,0 %
Sini Kovasiipi-Werbellin   145,5  58,2
Essi Lumme –Olivia  143,5 57,4
Krista Mikkonen- Ällikkämies  142  56,8
Ella Vainio- Kaunisrannan Anastasia  141 56,4
Sara Keskitalo- Lennon Köpi  139,5 55,8
Tuike Kärenmäki - Vilan Viljo 139 55,6
Sofia Lindroos-Sezgin Kitima  137 54,8
Fanny Hagström-Lavanda 137 54,8
Heli-Maija Vehkalahti- Firecape Regal  135,5 54,2
Tanja Jakorinne- Grandessa H  135 54,0
Elina Säynäjärvi-Maranello  133 53,2
Laura Leppänen- Sealand Pearl 132,5 53,0
Henni Kivikoski- Nebukanatt  130 52,0
Elli Salomäki-Akra  129,5 51,8
Linda Ubaleht- Sarma  127  50,8


Luokka IV Ko Aikuisratsastusmerkin kouluohjelma 2010    

Raisa Vähähyyppä- Ionne      159 63,6 %
Katariina Kangas- Kalanhoe  157,5  63,0
Heli-Maija Vehkalahti –Firecape Regal  157,5 63,0
Kirsi –Mari Pieski-River Diamond  148,5  59,4

Luokka V Ko A-merkin kouluohjelma, nivelsuitsitus.(2006)

Essi Lumme – Olivia  171  63,333
Raisa Vähähyyppä- Ionne  165 61,111
Kateriina Vanhanen –Averons 162,5  60,185
Annina Rantala- Giorgio Armani  156 57,778

 

TULOKSET
ESTERATSASTUS 20.7.2014

Luokka – pienet esteet ja ristikot ”clear round”

Sini Kuokkanen- Bohemian Foxy Fire 0 vp
Tinka Halmeenmaa –Fernanda 0
Petra Hirvonen-Likan Vipellys  4  
Sonja Niemi - Aarteen Billy the Kid   hyl.

Luokka II 50/60 cm arv. 367.1

Salla Näveri- Milviira 0-0 44,93
Elli Salomäki-Akra 0-1-45,35
Sini Kuokkanen- Bohemian Foxy Fire 0-1-45,40
Janita Siren – Kardinaali 0-4-33,88
Jenni Pöntinen- Taifuun 4-68,53
Ulrika Piirainen –Luca  Hyl.

Luokka III 70/80 cm arv. 367.1

Tiia Töyrälä-Maestro 0-0-34,19
Sofia Lindroos-Sezgin Kitima 0-0-39,12
Pauliina Nieminen- Saraseeni 0-0-41,60
Anni Pietikäinen- Luca 4-62,55
Elina Säynäjärvi- Maranello 4-64,52
Elli Salomäki-Akra 4-66,97
Nanna Helenius Solid Chaos 4-70,43
Heidi Kemppainen –Abany N Hyl

Luokka IV 90 cm arv. 367.1

Fanny Hagström- Lavanda 4- 57,68
Anni Pietikäinen-Strpower Cuty 4-57,80
Julia Nurminen- Grandessa H 4-64,60
Eve Salo-Sarma 4-70,09
Tanja Jakorinne- Maranello 12-59,35

Luokka V 100 cm arv. 367.1

Sini Kovasiipi-Werbellin 0-0-30,50
Johanna Silén – Falstaff 0-0-31,43
Emmi Hakala-Hickory Wood 0-4-33,25
Vilma Heino- Corvina  4-59,70
Annina Haili-Averons 4-61,83
Fanny Hagström- Lavanda 12-61,26
Anni Pietikäinen-Starpower Cuty hyl.

Luokka VI 110 cm arv. 367.1

Emmi Hakala-Hickory Wood 0-0-31,48
Annina Haili-Averons 0-0-36,91
Sini Kovasiipi-Werbellin 0-4-34,91
Johanna Silén –Falstaff 4-64,55
Vilma Heino-Corvina 8-62,10